Lindström Group jatkaa Castellumin vuokraamissa toimitiloissa uudistaen samalla pääkonttorinsa

Pitkäaikainen kumppanuus ja toimiva sijainti ratkaisivat – Lindström Group uudisti toimitilansa ja jatkoi yhteistyötä Castellumin kanssa.

Toimitilapäätös vaatii kokonaisvaltaista arviointia

Kun Lindström Groupin noin 400 työntekijän toimitiloja Rantatie Business Parkissa koskeva vuokrasopimus lähestyi päättymistään, oli aika pysähtyä pohtimaan tulevaa. Edessä oli merkittävä päätös: jatkaako nykyisessä sijainnissa, remontoidaanko tilat vai siirrytäänkö kokonaan uuteen toimipisteeseen.

Päätösprosessia johti Lindström Groupin puolelta Theo Slegt, Senior Advisor for Development Projects, joka vastasi vaihtoehtojen arvioinnista, markkinakartoituksesta sekä neuvotteluista useiden toimijoiden kanssa.

– Halusimme tarkastella kaikkia vaihtoehtoja avoimin mielin. Vertailimme uuteen sijaintiin muuttoa ja peruskorjausta, keskustelimme eri kiinteistönomistajien kanssa ja arvioimme ratkaisujen vaikutuksia operatiiviseen toimintaamme ja henkilöstöön, Slegt kertoo.

Pitkä sopimus tuo vakautta ja tukee liiketoiminnan kehittämistä

Lopulta Lindström Group päätti solmia kymmenen vuoden vuokrasopimuksen Castellumin kanssa ja samassa yhteydessä uudistaa nykyiset toimitilansa vastaamaan tämän päivän tarpeita. Päätöksen taustalla painoivat ennen kaikkea pitkäjänteisyys, toiminnan vakaus ja luottamus kumppanuuteen.

– Meille on tärkeää rakentaa pitkiä, aitoon kumppanuuteen perustuvia suhteita. Pitkä vuokrasopimus antaa ennustettavuutta ja tukee liiketoimintamme kehittämistä. Castellum koettiin kumppanina, joka ymmärtää tarpeemme ja oli valmis kehittämään tiloja kanssamme, Slegt kuvaa.

Sijainti ja palvelut ratkaisevat arjen sujuvuuden

Keskeinen tekijä päätöksessä oli myös toimitilan sijainti ja saavutettavuus. Hyvät kulkuyhteydet, riittävät pysäköintimahdollisuudet sekä arkea helpottavat palvelut, kuten ravintolapalvelut, nousivat merkittävään rooliin.

– Toimiston on palveltava työntekijöitä mahdollisimman sujuvasti. Nykyinen sijainti vastasi näihin tarpeisiin hyvin, eikä järkevää syytä lähteä kauemmas löytynyt, Slegt toteaa.

Muutos viedään läpi hallitusti ja henkilöstö mukaan ottaen

Toimitilauudistus tullaan toteuttamaan suunnitelmallisesti ja henkilöstö huomioiden. Muutostyöt ajoittuvat kesän lomakauteen, jolloin minimoidaan häiriöt työarjessa. Samalla Lindström tarkensi toimistolla työskentelyä koskevia käytäntöjään ja valmistautui keräämään palautetta tilojen käyttöönoton jälkeen.

– Muutosjohtamisessa korostui ennakointi ja avoin viestintä. Halusimme varmistaa, että henkilöstö pysyy mukana muutoksessa ja että tilat tukevat sekä yhteistyötä että keskittymistä, Slegt sanoo.

Sujuva prosessi vahvisti kumppanuutta

– On ilo saada jatkaa toimitilayhteistyötä pitkäaikaisen asiakkaamme ja arvostetun toimijan, Lindströmin kanssa. Vuokrasopimusneuvotteluille asetettiin alusta alkaen selkeät raamit ja keskustelu oli avointa sekä eteenpäin katsovaa, joten yhteinen näkemys rakentui lopulta nopeasti, Castellumin vuokraus- ja asiakkuuspäällikkö Katja Rummukainen kiittää.

Slegt kuvailee neuvotteluprosessia Castellumin kanssa realistiseksi ja rakentavaksi.

– On selvää, että molemmilla osapuolilla on omat intressinsä, mutta kokonaisuutena prosessi oli sujuva ja hyvähenkinen. Olemme olleet yhteistyöhön tyytyväisiä ja voimme hyvin mielin suositella Castellumia myös muille, hän summaa.

– Rummukainen lisää: Castellum haluaa olla pitkäaikainen vuokranantaja, kohdata ja kuulla, samoin kehittää kiinteistöjään, jotta ne palvelevat ketterästi asiakkaidemme muuttuvia tarpeita. Rantatie Business Parkin edustavat neuvottelutilat sekä ravintola- ja aulapalvelut tuovat joustavuutta asiakkaidemme arkeen – sekä juhlaan.

Lisää luettavaa

Joscon Oy Castellumin kumppaniksi Valtatie 30:ssa Tampereella

Ravintola Sulava on aloittanut Lindström Talossa

Johtajat ja työntekijät elävät työelämässä eri todellisuudessa vuonna 2025

Castellum vahvistaa asemaansa toimitilavuokrauksen kärjessä – asiakastyytyväisyys ja suositteluhalukkuus nousussa